NPRC 2.0 na lata 2021-2025

Wydarzenia zrealizowane w naszej szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Jak co roku zapraszamy do wzięcia udziału w wyzwaniu Wakacyjny Paszport Czytelniczy.
Paszport można odebrać w bibliotece szkolnej 📖

 

Przedstawiamy krótką fotorelację z wręczenia nagród zwycięzcom konkursu międzyszkolnego „Fantastyczne opowieści – czytam, więc recenzuję”, którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomicznych w Katowicach im. Wojciecha Korfantego .
 
1 miejsce – Martyna Kazimierz, I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich 
 
2 miejsce – Zofia Gral, I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich
 
3 miejsce – Zuzanna Panek, ZSTiO Meritum 
 
WYRÓŻNIENIE – Adrian Domiański, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom 💪

02.06.2023

Za ciekawy wykład na temat praw autorskich dziękujemy panu mgr Michałowi Szwestce. Przeprowadzone zajęcia były jednym z zadań realizowanych w ramach NPRC 2.0.

23.05.2023

Za prace projektowe, które ozdobiły bibliotekę szkolną, dziękujemy uczniom klas 4ate, 4bte, oraz 4bh. Projekty wykonaliśmy w ramach NPRC 2.0. Gazetki z zaletami czytania książek oraz nauczycielskimi polecajkami książkowymi znajdziecie przed biblioteką i w czytelni, a katalog z recenzjami naszych uczniów w wypożyczalni 📖💪

22.05.2023
Z radością informujemy, że znamy już zwycięzców międzyszkolnego konkursu „Fantastyczne opowieści – czytam, więc recenzuję.” 
Podium prezentuje się następująco:
1 miejsce – Martyna Kazimierz
2 miejsce – Zofia Gral
3 miejsce – Zuzanna Panek
Wyróżniona została również recenzja Adriana Domiańskiego.
 
Dziękujemy wszystkim za nadesłane recenzje i gratulujemy zwycięzcom 💪🙂
 
Nagrody zostaną przekazane przez koordynatorów konkursu w poszczególnych szkołach w przyszłym tygodniu.
23.04.2023
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich  Biblioteka Szkolna ZSE zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie.
 
Aby wziąć w nim udział wystarczy odpowiedzieć na pytanie „Którą postać książkową cenisz najbardziej i dlaczego?” Odpowiedź na pytanie nie powinna przekroczyć 10 zdań. Z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 3 najciekawsze i nagrodzimy książkami 📖
 
Odpowiedź na pytanie konkursowe należy wysłać na adres kreatywniwbibliotece@gmail.com
 
Na Wasze odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia 2023.
Powodzenia!🍀

13 kwietnia 2023 wybraliśmy się do Biblioteki Śląskiej. Oprócz zwiedzania całej biblioteki, uczestniczyliśmy również w ciekawym pokazie konserwacji książek i wzięliśmy udział w interesującym wykładzie na temat największych oraz najmniejszych książek 📚

20.03.2023

Zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki. Swoje recenzje możecie zgłaszać do konkursu w terminie 27.03.2023 – 17.04.2023. Zgłoszenia przyjmują Panie Monika Kandzia oraz Bożena Kaszuba.

14.03.2023
W tym tygodniu udało nam się ukończyć projekt „Przepiszmy to!”, którego organizatorami są Academy International Wawer, Warszawski Dom Kaligrafii oraz Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer. Zadanie polegało na stworzeniu rękopisu „Małego Księcia”. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję 👍💪
Już niebawem nasz autorski rękopis będzie częścią wystawy utworzonej z okazji 80. lecia pierwszego wydania „Małego Księcia”
21.02.2023
❤️❤️❤️
Podajemy wyniki walentynkowego quizu książkowego:
 
1. miejsce: Angelika Łątka, Oliwia Dawidowicz
2. miejsce: Oliwia Pawlaczyk, Oliwia Pilarz, Marta Szałajko
3. miejsce: Aleksandra Makar, Oliwia Osypiuk
 
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom 🥇🥈🥉🏆
 
Nagrody zakupione zostały z dotacji, którą otrzymaliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

20.02.2023

Gościem naszej biblioteki szkolnej była dziś Pani Katarzyna Czapla-Durska, która na co dzień pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. Dzięki naszemu gościowi mieliśmy okazję wziąć udział w treningu kreatywności. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z dzisiejszych warsztatów.

13.02.2023

Z okazji walentynek, które przypadają w tym tygodniu, zapraszamy do biblioteki szkolnej na „Randkę w ciemno z książką”. Przypominamy również o jutrzejszym walentynkowym konkursie bibliotecznym na dużej przerwie ❤️📖

10.01.2023

Za wykonanie projektów „Książkowe lapbooki klasowe”, które realizujemy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., dziękujemy klasom 2ah, 2bh, 2ate i 2bte. Z przygotowanych prac stworzyliśmy wystawkę w bibliotece szkolnej 😊📖

09.12.2022

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o kolejne książki i gadżety czytelnicze, które z pewnością wykorzystamy do działań, mających na celu promocję czytelnictwa 📖

30.11.2022

Drodzy Uczniowie,
 
Już jutro zaczynamy biblioteczne odliczanie do Świąt 🎄
 
Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której znajdziecie książkowy kalendarz adwentowy – każdego dnia możemy odpakować jedną książkę 📚 🗓️ 
 
Książkę zabiera ze sobą osoba, która jako pierwsza wylosuje karteczkę z symbolem prezentu 🎁
 
Powodzenia 🍀

28.11.2022

28 listopada 2022 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Panią Oliwią Ibrom – autorką książki „Matma dla loozaków”. 
Spotkanie odbyło się w formie online, a każdy uczestnik otrzymał książkę napisaną przez naszego gościa.
24.11.2022
Do końca akcji Czytaj PL został już tylko tydzień 😊 W ramach akcji jedna z naszych ambasadorek przygotowała w Bibliotece Szkolnej książkową 📚 reklamę plakatu, która zgłoszona została do konkursu „Do czytania, gotowa/gotowy, start! Zacznij czytelniczą sztafetę”. 
Trzymamy kciuki za Ewelinę, a uczniów i nauczycieli zachęcamy do skorzystania z darmowych ebooków i audiobooków 📚
14.11.2022
Wspólnie z ambasadorkami czytaj.pl zachęcamy Was do czytania książek oraz pobrania darmowych ebooków i audiobooków w aplikacji WOBLINK. Karteczkę z kodem mogliście otrzymać dzisiaj od ambasadorek na dużej przerwie, a jeśli ktoś z Was się nie załapał, to kod można zeskanować z powyższego posta lub plakatów akcji, znajdujących się w bibliotece szkolnej oraz na słupach ogłoszeniowych na parterze i pierwszym piętrze.
Miłego czytania! 📖📚

Nie mogło nas zabraknąć na tegorocznych Targach Książki w Katowicach 🙂 przedstawiamy krótką fotorelację z dzisiejszego wyjścia 📚🙂

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy wiele ciekawych akcji, w tym konkursy dla uczniów naszej szkoły.
Przypominamy zwycięzców konkursów bibliotecznych🥇🥈🥉

W konkursie „Najbardziej zaczytana klasa Ekonomika” zorganizowanego w ramach „Przerwy na czytanie” miejsce pierwsze zajęła klasa 2bte, miejsce drugie klasa 2ate, a miejsce trzecie klasa 2bh.

W konkursie pisarskim „Mistrz pióra” nagroda główna powędrowała do Angeliki Łątki z klasy 2ah.
Pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą zakładkę do książki zajęła Marta Szałajko z klasy 2ah, drugie Emilia Dobosz z klasy 4bte, a trzecie Klaudia Jakubiec z klasy 4bte. Wyróżnione zostały Paulina Grabałowska z klasy 3hte oraz Anastasiia Petrochko z klasy 2ate.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! 🥳📚

03.11.2022

Jak co roku w listopadzie nasza szkoła bierze udział w akcji Czytaj PL – to dzięki niej fani literatury będą mogli pobrać za darmo aż 18 bestsellerowych książek.

Równolegle z CzytajPL startuje kolejna odsłona akcji „Upoluj swoją książkę”, w której weźmie udział ponad 900 szkół średnich z całej Polski oraz 700 uczniów i uczennic. Specjalni Ambasadorowie Czytelnictwa będą mogli promować akcję między innymi dzięki oryginalnym koszulkom z kodem QR.

Aby dołączyć do akcji i otrzymać darmowe e-booki i audiobooki wystarczy pobrać darmową aplikację WOBLINK i zeskanować kod z plakatu. Plakaty znajdziecie w szkolnej bibliotece oraz na słupach ogłoszeniowych na parterze i pierwszym piętrze.
Miłego czytania! 📚🙂
#czytajpl2022

Ogłaszamy wyniki konkursów bibliotecznych zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 📚🎉

W konkursie pisarskim „Mistrz pióra” pierwsze miejsce zajęła Angelika Łątka z klasy 2ah🥇

W konkursie na najciekawszą zakładkę do książki pierwsze miejsce zajęła Marta Szałajko z klasy 2ah
🥇 drugie miejsce Emilia Dobosz z klasy 4bte 🥈 trzecie miejsce Klaudia Jakubiec z klasy 4bte🥉
Wyróżnienia za projekty graficzne otrzymały Paulina Grabałowska z klasy 3hte oraz Anastasiia Petrochko z klasy 2ate.

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w czwartek (3 listopada 2022) na dużej przerwie do biblioteki szkolnej 🎉🎊🎈

„Przerwa na czytanie”

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się dzisiaj w akcję „Przerwa na czytanie”.
Rekord czytania biło dziś w naszej szkole w sumie 161 osób 🙂
Najbardziej zaczytaną klasą została klasa 2bte, która zaangażowała się w akcję w 100%. Wyróżnienia zostały przyznane klasie 2ate, gdzie odsetek czytających wyniósł 90% oraz klasie 2bh, gdzie czytało 88% osób.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy przewodniczących klas 2bte, 2ate oraz 2bh po odbiór nagród do biblioteki szkolnej w najbliższy czwartek (27.10.2022) 👍
#przerwanaczytanie

W najbliższy poniedziałek (24 października 2022) będziemy bić w naszej szkole rekord w czytaniu książek.

W związku z akcją prosimy każdego o przyniesienie w tym dniu jednej ze swoich ulubionych książek i czytanie jej w trakcie przerw.

Organizowany będzie również konkurs na najbardziej zaczytaną klasę, a zostanie nią ta klasa, w której w dniu wydarzenia największy procent uczniów będzie miał przy sobie książkę 📚

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu 🙂👍

Akcja „Bookcrossing” – 04.10.2022

Biblioteka Szkolna zaprasza do udziału w akcji „Bookcrossing: Przeczytane – podaj dalej”. Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowaliśmy dla Was w bibliotece dwa pudła z książkami. Żeby wziąć udział w akcji, wystarczy przynieść z domu książkę, której już nie potrzebujecie (ważne, aby była w dobrym stanie), wrzucić do jednego z kartonów i w zamian za nią zabrać którąś z książek, która znajduje się już w kartonie 🙂📚 Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji 👍

Przedstawiamy Wam efekt pracy klasy 3hte, która realizowała projekt „Książka czy film?” i debatowała nad zaletami oraz wadami książek i filmów. W prezentacji znajdziecie też kilka tytułów, które zostały zekranizowane i znajdują się w naszej bibliotece szkolnej 📚🎬 projekt powstał w ramach realizacji NPRC 2.0 na lata 2021-2025.